piątek, 27 września 2013

Czy urządzenia Odnawialnych Źródeł Energii są już standardem?


Źródło: Opracowanie własne

Kilkanaście lat temu, kiedy nasze codzienne rachunki ze energię nie przyprawiały jeszcze o zawrót głowy, niewielu z nas zastanawiało się poważnie nad inwestycją w Odnawialne Źródła Energii. Zawsze przecież kojarzyło nam się to z dużą inwestycją, która nie ma szans się zwrócić.
Nasze realia szybko się jednak zmieniły. Jesteśmy zobligowani przez UE do redukcji CO2 – za co grożą nam wysokie kary, ceny wszelkich surowców rosną, a urządzenia OZE stają się coraz tańsze i dostępne dla wszystkich. Nowo budowane domy są coraz bardziej energooszczędne, dobrze ocieplone, często z zainstalowaną rekuperacją. Te starsze natomiast, modernizowane, by generowały jak najmniej strat ciepła i były coraz mniej uzależnione od cen węgla, oleju czy gazu.
Kolektory słoneczne na dachach już nikogo dziś nie dziwią, a pompy ciepła nie są już  fanaberią, ale rozwiązaniem dla świadomych i inteligentnych klientów. We wszystkich tych przypadkach musimy jednak zwracać uwagę na jakość samego urządzenia, jak i samego montażu. Nie bez znaczenia bowiem jest to, jaki zestaw solarny czy pompę ciepła zainstalujemy, ponieważ właśnie to wpływa na nasz komfort i stopę zwrotu z inwestycji. Dylemat w czasie zakupu kolektorów słonecznych wydaje się być więc poważny, ponieważ ten z zapewnioną długą gwarancją i długim okresem żywotności ma nam służyć przez lata, a wydajnością generować realne oszczędności. Musimy odpowiedzieć sobie w takiej sytuacji na pytanie, czy najważniejszy jest jednorazowy ponoszony przez nas koszt, czy może suma kosztów eksploatacyjnych. Trzeba przecież pamiętać, że zestaw solarny składa się z wielu elementów, które powinny dawać nam pewność dobrej jakości. Złe wykonanie jednego z nich powoduje nie tylko spadek efektywności naszego zestawu, ale i znacznie podwyższa koszt jego użycia. 
Nie inaczej jest z pompami ciepła. Markowe pompy ciepła zbudowane są z wysokiej jakości materiałów, a co za tym idzie - będą dłużej nam służyły. Przeważnie też, zawierają osprzęt instalacyjny, czyli nie musimy inwestować w ukryte koszty. Urządzenia kompaktowe są też łatwiejsze w montażu i tym samym pozwalają nam zaoszczędzić czas. Wydając kilkanaście tysięcy złotych na pompę ciepła powinniśmy pomyśleć o trwałości urządzenia i bezawaryjnej pracy przez długie lata.


Z roku na rok stajemy się społeczeństwem coraz bardziej dojrzałym, gotowym na zmiany. Zestawy solarne, pompy ciepła, rekuperatory – wszystko to staje się już standardem i coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę. Jesteśmy świadomi również tego, że im wcześniej zainwestujemy, tym szybciej zaczniemy oszczędzać. To czego musimy się jeszcze nauczyć, to dokonywanie trafnych wyborów, by nasze urządzenia były rzeczywiście naszą najlepiej opłacalną inwestycją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz